Jdi na obsah Jdi na menu
 

Napoleonské dny 2014

14. 10. 2014

Víkend v polovině srpna jako tradičně patřil Napoleonským dnům. Vzhledem k předpovědi počasí jsme na Mohylu dorazili až v sobotu ráno. Postavili jsme stany vedle 5ème a začali se společně chystat na výlet. Letos jsme vyrazili k sokolnické bažantnici, kde jsme se usadili k obědu. Pak jsme se vydali za občasného deště na místa, kde mohl za určitých podmínek ve slavkovské bitvě operovat historický 5ème régiment. Když jsme se dostatečně prošli, vrátili jsme se zpátky do tábora, přičemž jsme po cestě ulehčili nějakému poli o pár kukuřic.

V táboře nás překvapil déšť, což nakonec způsobilo i naši neplánovanou neúčast na mši v památníku, neboť jsme si, zalezlí ve stanu, nevšimli, že už se něco děje. Když se počasí zlepšilo, zbudovali jsme velice sofistikovaný přístřešek pro večerní piknik a postupně se na něj začali chystat. Průběh byl tradiční, zopakovali jsme i loni zavedenou kuriozitu – sabráž melounu z jezdecké pozice. Letos jsme však akci nedovedli do konce konzumací, meloun zůstal do rána a vylepšil nám tak snídani.

V neděli proběhla malá bitevní ukázka, ve které jsme pro nedostatek nepřátel stáli proti naší pěchotě. Příjemně jsme si zastříleli, nechali se párkrát objet jezdectvem a nakonec jsme si zkusili rychlostřelbu. Po vyčištění a rozložení kanónu už zbývalo jen postupně zbořit stany a převlíct se zpátky do civilu. Zase jeden víkend v uniformě za námi, snad ještě mnoho dalších před námi.

sepsal Růžmen