Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bystřice p. H. / Holešov 2014

6. 11. 2014

Nyní již tradiční dušičková akce v Bystřici pod Hostýnem a okolí, upomínající na vojáky z bitvy u Slavkova zemřelé v okolních špitálech, letos připadla na 25. října. Jelikož se naši severomoravští členové podílí na organizaci, nemohli jsme chybět. Letos se těžiště akce přesunulo do Holešova, ale nepředbíhejme.

Brzy ráno jsme vyrazili z Brna, ve Slavkově jsme nabrali Petra z 5ème se ženou a pokračovali směr Olomouc. Počasí vypadalo nevalně, většinu cesty mrholilo až pršelo a my si neradi vzpomněli na předchozí ročníky, které kompletně propršely. Nakonec ale s přibývající zeměpisnou šířkou déšť ustával a naše obavy se nakonec nenaplnily.

Dorazili jsme do Bystřice a nějakou dobu počkali, než se začla akce rozjíždět. K snídani nám byl nabídnut chleba s přemírou sádla, škvarků, tlačenek a dalších skvělých pochutin, čehož jsme s radostí využili. Když se sešli všichni účastníci, vyrazili jsme k památníku u kapličky, kde byl položen věnec a my jsme třikrát vystřelili z děla. Dopolední část programu se tím uzavřela a po naložení děla jsme se vydali do Holešova.

V Americkém parku v Holešově jsme po příjezdu rozbili menší tábor a kolegové z pěchoty se pustili do vaření guláše. My jsme zatím odhalili pravděpodobně dopravní hřiště (nebylo však vybaveno značkami), kterýžto nález jsme nemohli nevyužít. Sotva jsme vyložili dělo, rozběhli jsme se s ním po hřišti a snažili se alespoň přibližně trefovat namalovanou vozovku. Vrcholem našeho snažení bylo opakované kroužení na kruhovém objezdu, který jsme ale projížděli opačně, než kážou dopravní řády. Petr to vysvětloval zmatením z řízení z pravé pozice, tedy že řídil jako v Anglii. Ať tak nebo onak, sebe i přihlížející jsme vydatně pobavili a řádně zadýchaní jsme dělo odtáhli do tábora. Následné čekání na oběd jsme si zkrátili čilou konverzací.

Po obědě byl čas na ukázky pro diváky, prvně jsme si však museli ujasnit, jak bude pozdější bitevní ukázka probíhat. Rakouská pěchota měla přepadnout tábor, naše pěchota měla postupně ustupovat a později se mělo do boje zapojit i dělo z nějaké obranné pozice. Vedle tábora se terén lehce zvedal k rovince s pomníkem a tato vyvýšenina byla pro nás prvně vybrána. Vedle se však tyčila reduta par excellence, s krásně rovnou plochou navrchu. Sklon boků však byl poměrně velký a tak jsme se chvíli museli hecovat, že do toho půjdeme. Nakonec jsme se rozhodli pro. Během ukázky rakouského výcviku jsme dvakrát vystřelili, aby se o nás také vědělo, a s pomocí pěšáků jsme vykolesené dělo vytáhli nahoru. Pak jsme se vrátili do tábora a pozorujíce ukázku výcviku naší pěchoty očekávali jsme začátek bitvy.

Když byl vydán pokyn, odebrali se Rakušané pryč, aby mohli tábor napadnout, čtyři z nás opatření puškami zůstali v táboře k podpoře naší nepočetné pěchoty a zbytek se vydal na redutu vyčkávat věcí příštích. Po vyhlášení poplachu se pěšáci střetli, přestřelka se poměrně rychle z řadové rozpadla ve volnou střelbu zpoza všelikého vybavení parku a naše strana byla přes tábor zatlačována k redutě. Když už se bojovalo na úpatí, začali jsme nemilosrdně pálit z děla. Přeživší muži francouzské strany vystoupali na redutu a začal se krásný boj o vyvýšené místo. Postupně docházela munice a tak byly rabovány sumky padlých přátel i nepřátel, na svazích se bojovalo na bodáky, vojáci se kryli za stromy, prostě krásně autentický boj. Nakonec jsme sice podlehli, ale střet to byl naprosto úžasný. Po ukončení ukázky jsme za vydatné pomoci našich i rakouských pěšáků spustili dělo zase dolů.

V rámci programu jsme ještě absolvovali pochod na náměstí, kde jsme po salvách obou pěchot opět třikrát vystřelili, a pak zase zpátky do parku, tentokrát ale se zapálenými pochodněmi. U památníku bylo řečeno něco slov k připomínce padlých, byl položen věnec a tím se program akce uzavřel. Následovalo neodmyslitelné posezení v hospůdce a pak už jen návrat domů.

Ačkoliv jsme se obávali, že letos zase akorát zmokneme, nakonec jsme si akci výborně užili a příští rok určitě kamarády svou účastí znovu podpoříme.

sepsal Růžmen

Na další fotografie se můžete podívat na stránkách města Holešova zde.

 

Náhledy fotografií ze složky Bystřice p. H. / Holešov 25. 10. 2014