Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bratislava 2011

26. 9. 2011

 

Bratislava 2011
 
 
Po roční přestávce jsme rádi přijali pozvání organizátorů z KVH Petržalka a v pátek 10.6.2011 rozbili tábor v dělostřelecké části tábora hned vedle rosypalovců z 5.
                Bratislavské akce se i z důvodu přesunu termínu, který způsobil, že do Bratislavy přijela jen dřevohostická část 6. regimentu. Z Dřevohostic jsme vyjeli na dvě skupiny. Jedno auto řídil Robert a jeli po dálnici se zastávkou v Brně, a druhé, jehož volat jsem ovládal já, jelo po staré cestě. Společnost nám dvěma Radkům tvořili ještě Josefínka a Jirka z 18-tky s bubnem.  Cesta byla příjemná a až na výměnu kola kvůli defektu probíhala bez komplikací.
                Ubytování bylo tradičně v Sadě Janka Kráľa v Petržalke. „Starší kusy“ si do stanu nainstalovali právě dokončená nová polní lehátka a mladí dostatečnou vrstvu sena. Po ohlášení se veliteli (což byl pro tuto akci Renda) jsme se již plně věnovali táborovému životu a sdělovali zážitky, co se udály od posledního vzájemného setkání.
                Na odpoledne byl připraven bojový střed s vojskem spojenců. Bitvička to byla malá, ale podle mne „příjemná“. Sice na závěr nás spojenci porazili, ale nedali jsme se lacino a dělo ubránili proti několika útokům pěchoty a nájezdům jezdectva. Nakonec jsme ale početné přesile neodolali a hrdinně padli. Zajímavé a pro diváky určitě příjemné bylo i to, že celá ukázka byla odborně komentovaná a komentář vyplnil i úseky bitvy, kdy se vojka přeskupovala a zaujímala nové pozice. Počasí se organizátorům vydařilo, pro nás to bylo, hlavně při tažení děl na bojiště a z bojiště, náročné.
                Po bitvě jsme užívali zasloužený odpočinek a sušili propocené uniformy a těšili se už na večerní ostřelovaní Bratislavy z nábřeží Dunaje. Jakmile se setmělo, vydali se dělostřelecké baterie pěšinkami na výchozí pozice. Přesně s úderem půl desáté to vypuklo. První výstřely šli postupně z leva doprava. A pak už podle umění a schopnosti jednotlivých osádek. A tady vynikla naše sehranost a secvičenost. Zatímco ostatní jednotky ( většinou rakouské) to zvládali 1x maximálně 2x za minutu, pro nás nebyl problém vystřelit 4x. A všimla si toho a slovo pochvaly i utrousila naše, jinak dělostřelectvu přehlížející, pěchota.
                Po návratu do tábora opět vypukl večerní táborový život pro mne zpestřený (nevím proč jsem se dobrovolně přihlásil) noční hlídkou. Do stanu jsem uléhal už za svítání.
                Na cestu domů jsme už s sebou vezli i pěkné vzpomínky a zážitky z povedené akce.
 
 
Radek
 

Náhledy fotografií ze složky Bratislava 10. - 12. 6. 2011