Jdi na obsah Jdi na menu
 

Bitva u Slavkova 2009

12. 12. 2009


Hlášení o střetnutí z bitvy u Slavkova

 V bitvě která proběhla v uplynulých dnech jsem měl tu čest velet půlbaterii, složené ze dvou kusů kanonů naší jednotky a jednoho kusu od 5e Art Reg.
Naše postavení bylo dle plánu před bitvou na levém křídle třetího batalionu pod velením     kpt. Taziena. Tím jsme tvořili levý opěrný bod celé bitevní sestavy, po našem boku již operovalo pouze naše jezdectvo. Byl jsem tedy velice nemile překvapen, když těsně před počátkem bojů přišel rozkaz od pana plukovníka, že se máme přesunout doprava od batalionu, což pan plukovním zdůvodňoval nevycvičenosti koní části našeho jezdectva. Spolu s velitelem 3. batalionu, jsem si dovolil protestovat, poukazujíce na to,že v daném úseku již operuje baterie Lt. Žampacha a není tam více místa pro nás. Udrželi jsme si tedy původní pozici. Nepřítel začal útok po 14 hodině a vyslal proti nám hlídky myslivců,  podporované vzápětí řadovou pěchotou, proti Obrazekníž jsme na rozkaz počali palbu ze všech hlavní..
Situace se stala vážnou a byli jsme nuceni postupně ustoupit, nepřerušujíce ovšem palbu. V jistém okamžiku naše postavení napadlo i několik kozáků z Carského vojska, kterým jsme se, použivše naše kusy jako překážku ubránili. Podporovali jsme palbou několik útoků našich batalionu, po kterých jsme se stáhli průchodem v Gardovém batalionu do týla k doplnění munice a chvilkovému odpočinku. Po té jsme opět postoupili kupředu, abychom palbou z bezprostřední blízkosti opět podpořili náš útok ve kterém se odhodlání Rakušanů, jenž do této chvíle stáli jako nezlomná hráz povolilo a jejich zdecimované pluky počaly ustupovat směrem ke kopci. Pěší bataliony se je vydaly pronásledovat a dovršit naše vítězství, naše baterie ukončila palbu pro vyčerpání zásob střeliva.
Mužstvo spojené půlbaterie 5e a 6e Art.Reg. se drželo skvěle, ani na chvilku nezaváhalo před přesilou nepřítele a nepřetržitou, mohutnou palbou způsobilo nepříteli hrozné ztráty.
Dne 2. prosince 09
 Lt. Parizek

 

Náhledy fotografií ze složky Slavkov 2009